Priprema i Transport Odraslog Drveća za Presađivanje

Priprema i Transport Odraslog Drveća za Presađivanje

Priprema stabla za presađivanje igra ključnu ulogu u uspehu celokupnog procesa. Godinu dana pre nego što planirate da presadite stablo, savetuje se da započnete sa pripremama. To podrazumeva iskopavanje rova oko stabla, širokog 80 centimetara, čime se omogućava korenima da počnu da se razvijaju u pravcu gde ćete kasnije iskopati busen. Ovaj pripremni period podstiče zdraviji rast korena, jer stablo stvara snažniji korenov sistem u novoj oblasti. Rov treba napuniti plodnom zemljom koja podstiče razvoj korena i smanjuje šok koji biljka doživljava tokom presađivanja.

Takođe, kod presađivanja velikih stabala veoma je važno orezivanje krošnje. Orezivanje omogućava stablu da se lakše prilagodi novom okruženju i smanjuje količinu vlage koju stablo gubi kroz transpiraciju. Orezivanje se treba obaviti umerenim pristupom, uklanjajući ne više od 20% ukupne lisne mase, kako bi se očuvala stabilnost stabla i omogućilo mu lakše ukorenjivanje. Iako orezivanje može biti stresno za stablo, ona omogućava da se u početnoj fazi održava ravnoteža između gubitka vlage i obnavljanja korenovog sistema.

Sam transport stabla predstavlja izazov koji zahteva odgovarajuću opremu i planiranje. Kod velikih stabala, koristiće se dizalice kako bi se podigla i prevezla biljka na novu lokaciju. Važno je zapamtiti da prilikom podizanja stabla nikada ne treba koristiti deblo, već isključivo busen, jer se na taj način smanjuje rizik od oštećenja stabla. Kada se koristi odgovarajuća oprema, transport stabla može se obaviti bez većih problema, ali imajte na umu da cena transporta može biti prilično visoka, naročito ako je stablo potrebno prevoziti na veće udaljenosti.

Pre nego što stablo stigne na novo mesto, potrebno je pripremiti sadnu jamu. Sirina jame treba da bude 80-100 centimetara, dok dubina mora biti oko 40-50 centimetara veća od same veličine busena. Preporučuje se da se jama iskopa nekoliko dana pre nego što se stablo stavi u zemlju, kako bi se omogućilo zemlji da se stabiliše. U dno jame se stavlja sloj zdravice, obogaćen stajnjakom i drugim hranjivim materijama koje omogućavaju stablu da lakše započne novi rast. Zemlja koja se uklanja iz jame treba da bude podeljena u dve grupe: gornji sloj zemlje treba da bude sa strane, dok se dublja zemlja koristi za popunjavanje oko stabla.

Kada je stablo postavljeno u jamu, obavezno je popuniti prostor oko busena pripremljenom zemljom, pritiskajući je rukama ili nogama kako bi se izbeglo stvaranje vazdušnih džepova. Korenov vrat stabla mora biti postavljen otprilike 20 centimetara iznad nivoa tla, kako bi se osigurala dobra cirkulacija vazduha i sprečilo truljenje. Po završetku sadnje, stablo se mora učvrstiti pomoću trokrake žice koja je pričvršćena za tri kolca postavljena oko stabla. Ovaj postupak je od ključne važnosti, jer stablo mora biti stabilno dok se ne ukoreni i dok korenov sistem ne postane dovoljno jak da podnese težinu same biljke.

Nega i Održavanje Presađenih Stabala

Jednom kada je stablo posadeno, nega postaje od presudnog značaja za njegov uspešan rast. U prvim godinama nakon presađivanja, stablo je podložnije stresu, jer je njegov korenov sistem još uvek u fazi adaptacije. Najvažniji korak u negi presadjenog stabla je zalivanje. Po završetku sadnje, odmah je potrebno obilno zaliti stablo, koristeći minimalno 60 litara vode po kvadratnom metru tla, i to u nekoliko navrata, kako bi se korenovi imali vremena da se ukorene. Voda se mora dodavati polako, kako bi se izbeglo oticanje površinskih slojeva zemlje. Takođe, kako bi se smanjio gubitak vode kroz transpiraciju, preporučuje se orezivanje krošnje. Uklanjanjem do jedne trećine lisne mase, smanjuje se opterećenje na biljku, a prekomerni gubitak vlage se minimizira.

U prvoj i drugoj godini nakon presađivanja, stablo zahteva intenzivnu negu. To podrazumeva svakodnevnu kontrolu i redovno zalivanje. Takođe, trebalo bi redovno pregledati grane i ukloniti oštećene ili suve delove, kao i vodene izbojke koji mogu usmeriti energiju biljke na rast novih grana umesto na ukorenjivanje. Svi presečeni delovi treba da se premazuju zaštitnim premazima kao što je plavi kamen ili smola, kako bi se sprečila infekcija. Zimi, stablo treba zaštititi od niskih temperatura omotavanjem debla zaštitnim materijalima poput jute ili papira, a oko korena se može postaviti sloj malča kako bi se sprečilo smrzavanje tla.

Malčiranje je takođe vrlo korisno, jer pomaže u održavanju vlažnosti zemlje i smanjuje potrebu za čestim zalivanjem. U prvih nekoliko meseci nakon presađivanja, malč treba redovno obnavljati kako bi se osigurao kontinuirani rast i zdravlje stabla. Redovno malčiranje takođe pomaže u zaštiti stabla od truljenja korena i infestacija štetočinama.

Related Post

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *