Planiranje vrta je važan prvi korak koji treba da uradite pre nego što se odlučite da počnete s njegovim formiranjem. Što više vremena posvetite planiranju, to ćete lakše odlučiti šta želite, odnosno kako želite da vaš vrt izgleda. Da li želite vrt koji podseća na romantizam prirode, formalni japanski vrt, ili renesansnu baštu? Odluka je na vama! Za to vam je potrebna mašta, ali i osnovno znanje o karakteristikama različitih vrsta vrtova.
Prvi korak: Šta želite od svog vrta
Prvi korak ka ostvarenju vaše idealne bašte je spoznaja šta želite. Razmislite o stilu, funkcionalnosti i atmosferi koju želite da vrt stvori. Drugi korak podrazumeva sprovođenje te ideje u delo. Sadržaj vrta, njegov izgled, je veoma lična stvar. Svako ima svoje zahteve, različite ideje, želje i zamisli. Nema univerzalnog rešenja – vaš vrt treba da bude odraz vašeg stila i želja.
Igrajte se sa idejama i ne bojte se grešaka
Pri dizajnu vrta, nemojte se plašiti ideja. Igrajte se sa njima, stavite ih na papir, napravite skicu. Čak i profesionalni projektanti vrtova i zelenih površina često prave izmene svojih prvobitnih rešenja. Greške su deo procesa, a najvažnije je brzo reagovati na njih i ispraviti ih. S vremena na vreme, promena i modifikacija može biti potrebna i to je sasvim u redu. Svaki vrt treba posmatrati kao živu celinu koja raste i stalno se menja.
Lista sadržaja: Elementi vašeg idealnog vrta
Pre nego što počnete da smišljate konkretna rešenja, napravite listu sadržaja vašeg idealnog vrta. Neki elementi će biti neophodni, dok će drugi možda biti u koliziji sa prethodnim idejama. Međutim, lista se najlakše menja, pa ćete imati dovoljno prostora za improvizaciju. Lista bi mogla da obuhvati sledeće:
- Garaža
- Prostor za kompost
- Suncani sat
- Kupalište za ptice
- Bazen, fontana, jezerce
- Vodotok, ribice u vodi
- Zimsku i letnju baštu
- Povrtnjak, travnjak, prostor za igru
- Cvetnjak, puzavice, pergola, klupa
- Skulpture ili drugi ukrasni elementi
Zapravo, vaš vrt može biti bilo šta! U zavisnosti od prostora koji imate, možete uvrstiti manje ili veće elemente. Ponekad se određeni sadržaji bolje uklapaju u manji, a drugi u veći vrt. Lista može da bude bogata, kreativna, sažeta, ili jednostavna, sve zavisi od vaših ideja.
Mir i privatnost u vrtu
Za mnoge ljude, najvažnija uloga vrta je osećaj pripadnosti, mira i tišine. Visoka živa ograda ili rešetka sa puzavicama ne mogu u potpunosti ukloniti buku iz okoline, ali svakako mogu umanjiti zvuke i stvoriti prijatan osećaj zaštićenosti od pogleda suseda i prolaznika.
Biljke koje omogućavaju privatnost i izolaciju mogu biti puzavice, kao što su vrste ruža, klematis, partenocisus, bršljan, tekoma, visterija, ali i vinova loza – posebno ako želite da formirate vrt u tradicionalnom stilu. Ako je prostor mali, grmlje pored ograde može dodatno oplemeniti prostor i stvoriti potrebnu intimnost.
Boje i miris u vrtu
Sklad boja je ključan za dobar dizajn vrta. Različite nijanse boja listova, cvetova i kore drveta stvaraju igru svetlosti i senke, pa tako vrt može biti dinamičan i pun kontrasta. Neki ljudi vole bogatstvo boja, uživajući u šarenilu biljaka, dok drugi preferiraju umirujuće tonove. Na primer, ako vam je cilj vrt u zelenoj boji, možete se odlučiti za različite nijanse zelene – od svetlo-zelene do tamnozelene, a u isto vreme uveštati i biljke sa žutim ili plavičastim listovima.
Miris biljaka je onaj posebni element vrta koji stvara čaroliju. Posebno su mirisne biljke neophodne u vrtovima gde planirate da provodite večeri. Miris lavande, jasmina, ružmarina, ili lavande može se uneti u vrt na mesta predviđena za opuštanje. Tako ćete stvoriti atmosferu koja je puna mirisa i uživanja.
Voda u vrtu: izvor života
Voda je izvor života i može pružiti ogromno osveženje u vrtu. Zavisno od veličine vrta, možete se odlučiti za fontane, jezerca, vodotoke s kaskadama, pa čak i male bazene. Voda ne samo da doprinosi estetici, već je odličan izbor za stvaranje mirne, opuštajuće atmosfere. U vodenim površinama možete posaditi vodenaste biljke, puštati ribice, ili postaviti ukrasne kamene, koji čine prostor još lepšim.
U većim vrtovima možete postaviti bazene ili igrališta, dok u manjim prostorima možete stvoriti mirne kutke sa fontanom ili mini jezercem.
Održavanje vrta tokom godine
Važno je da ne zaboravite na promene koje se dešavaju u vrtu tokom različitih godišnjih doba. Pogledajte vaš vrt kroz prozor i zapazite šta narušava njegovu lepotu. Obratite pažnju na mesta gde je senka, gde je sunce, kao i na najčešće udare vetrova. Zapažanja o suvim delovima tla, o pojavi korova, insekata ili bolesti mogu vam pomoći da pravovremeno reagujete i sprečite problem.
Niko ne očekuje da budete stručnjak, ali vaša zapažanja mogu biti od pomoći stručnjaku kako bi pronašao najbolje rešenje za vaš vrt.
Zaključak
Planiranje vrta je proces koji zahteva pažnju, kreativnost i strpljenje. Iako su greške neizbežne, one su prilika za učenje i poboljšanje. Svi elementi vrta, od boja i mirisa, do vode i privatnosti, mogu se prilagoditi vašim željama i potrebama. I zapamtite, vrt je živ organizam koji raste i menja se, pa je stalno prilagođavanje deo prirodnog procesa. Krenite u planiranje, jer dobar plan je ključ za stvaranje