Dodatne Nega i Prevencija Problema pri Presađivanju Odraslog Drveća

Dodatne Nega i Prevencija Problema pri Presađivanju Odraslog Drveća

Pored osnovne nege i zalivanja, postoji nekoliko važnih koraka koje treba preduzeti kako bi se stablo prilagodilo novoj sredini i smanjili potencijalni problemi tokom procesa ukorenjavanja. Jedan od ključnih faktora je zaštita korenovog sistema od različitih spoljašnjih uticaja koji mogu ugroziti rast stabla. Korenovi su vrlo osetljivi u početnim fazama nakon presađivanja, pa im je potrebna dodatna zaštita. Pored malčiranja, koje je već spomenuto, korisno je i postavljanje zaštitne ograde ili mreže oko stabla, posebno ako je okruženje podložnije ljudskom ili životinjskom delovanju. Ovo može sprečiti štete nastale od životinja, poput glodara ili krava koje mogu povrediti korenove ili čak ugristi stabla.

Takođe, tokom prve godine nege, preporučuje se redovno uklanjanje biljaka koje rastu u okolini stabla, jer one mogu konkurisati za hranljive materije i vodu. Ukoliko se ne kontrolišu, ove biljke mogu otežati rast stabla, usmeravajući energiju na svoju proizvodnju i opstrukciju rasta stabla. Redovno čupanje korova i malčiranje tla pomaže u održavanju stabilnog okruženja za rast stabla.

Važno je i pratiti zdravstveno stanje stabla. U ranim fazama nakon presađivanja, stablo može biti podložnije bolestima ili insektima, jer je njegov korenov sistem oslabljen, a imunološki sistem još uvek nije potpuno razvijen. Redovan pregled stabla, kao i pregled tla oko njega, mogu vam pomoći da na vreme prepoznate znakove bolesti ili napada štetočina. Ako primetite znakove oštećenja od insekata ili bolesti, najbolje je odmah se obratiti stručnjaku za zaštitu biljaka, koji će vam pomoći da pravilno tretirate stablo bez nanosenja dodatne štete.

Zaštita od bolesti i štetočina obuhvata različite tretmane, kao što su upotreba pesticida, fungicida i biljnih tretmana. Iako je najbolje koristiti ekološki prihvatljive preparate, ponekad je neophodno koristiti hemijske tretmane, naročito kada se suočavate sa ozbiljnim napadima štetočina. Ipak, uvek se savetuje da se ove prakse koriste uz oprez i u skladu sa uputstvima, kako ne biste negativno uticali na okolinu.

Još jedan važan aspekt koji treba uzeti u obzir je održavanje ravnoteže između količine vlage u tlu i potrebama stabla. Iako je redovno zalivanje neophodno, prekomerno zalivanje može izazvati truljenje korena, što može dovesti do smanjenja vitalnosti stabla. U prvim mesecima nakon presađivanja, važno je često proveravati nivo vlage u zemljištu kako bi se izbegla prekomerna vlažnost. Iako je tlo oko stabla obično vlažno nakon zalivanja, preporučuje se da se omogućiti drenaža, kako bi višak vode mogao da otječe i tako se sprečava stagnacija vode koja može uzrokovati truljenje korena. Dobar sistem drenaže obezbeđuje da voda ne ostane u jami za sadnju i da korenov sistem dobije dovoljnu količinu vazduha koji je potreban za zdrav rast.

Posle prve godine, kada stablo počne da se ukorenjuje, nego možete smanjiti, ali stalno treba pratiti njegov rast i kondiciju. U ovoj fazi nega će biti manje intenzivna, ali i dalje treba redovno održavati stablo, proleće i jesen su periodi kada treba obratiti posebnu pažnju na eventualnu pripremu za narednu sezonu, kao što su uklanjanje mrtvih ili oštećenih grana i eventualno podsećanje na zimsku zaštitu.

Uz sve ove mere, ključno je imati strpljenja jer stablo neće odmah postati potpuno stabilno i otporno na sve spoljne uticaje. Neka stabla mogu pokazivati znakove stresa, kao što su opadanje lišća ili usporeni rast, što je sasvim normalno tokom procesa prilagođavanja. Ukoliko nastavi da pokazuje znake slabosti, potrebno je odmah konsultovati stručnjake kako biste sprečili ozbiljne probleme.

Posle nekoliko godina nege, kada stablo dostigne dovoljnu veličinu i razvije snažan korenov sistem, može se smatrati stabilnim i otpornim na spoljne faktore. No, čak i kada stablo postane potpuno ukorenjeno, redovno održavanje je ključno kako bi se očuvala njegova lepa krošnja i zdravlje. Svaki ljubitelj prirode i bašte treba da zna da ni odrasla stabla nisu imuna na izazove, ali uz pravilnu negu, ona će i dalje biti izvor ljepote i koristi.

Related Post

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *