Strelicija – Biljka koja voli svetlost i topla mesta

Strelicija – Biljka koja voli svetlost i topla mesta

Strelicija, poznata i kao „rajska ptica“ je egzotična biljka koja svojim jedinstvenim cvetovima podseća na pticu. Ovaj prelep cvet zaista liči na pticu u letu, sa dugim i živopisnim laticama koje prelaze iz narandžaste u žutu, pa do plave. Ime „rajska ptica“ nije slučajno, jer izgled cveta deluje gotovo nadrealno. Strelicija je višegodišnja biljka, poreklom iz Južne Afrike, i stiže u Evropu još početkom 18. veka.

Danas, u mnogim cvećarama, strelicija se može nabaviti kao rezani cvet za vazu. Međutim, zbog svoje veličine i cene (jedan od najskupljih rezanih cvetova), često se kupuje samo po jedan cvet ili nekoliko listova. Lišće ove biljke je jednako impresivno – duguljasto, plavičasto-zelene boje, s dugim stabljikama. I cvet i listovi duže ostaju sveži, čak i do mesec dana u vazi.

Kako gajiti streliciju u vašem domu?

Iako strelicija najbolje raste u svom prirodnom okruženju, možete je uspešno gajiti i kod nas. Obično se prodaje u rasadnicima, ali u nekim bolje snabdevenim prodavnicama biljaka može se nabaviti i u saksijama. Zbog svoje veličine, važno je da posuda bude dovoljno velika da omogući njen rast. Tokom leta, možete je izneti na terasu ili u baštu, a zimi je najbolje da je smestite u svetlu prostoriju, poput hodnika ili vešernice, sa temperaturom koja ne pada ispod 6 stepeni.

Strelicija je biljka koja voli svetlo i topla mesta, ali treba je zaštititi od direktnog sunca, koje može izazvati opekotine na lišću. Idealno je da bude na mestu koje je osvetljeno, ali ne podloženo prekomernom sunčevom zračenju.

Zalivanje i nega strelicije

Za uspešan rast strelicije, veoma je važno da je redovno zalivate, posebno tokom toplih meseci. Od proleća do jeseni, potrebno je obilno zalivanje odstojalom vodom, uz dodavanje tečnog mineralnog đubriva jednom nedeljno. Međutim, kad dođe zima i biljku unesete u zatvoreni prostor, količinu vode treba smanjiti. Tokom zime, zalivanje treba biti minimalno, a prihrana potpuno ukinuta, sve do proleća.

Presadjivanje strelicije

Strelicija nije biljka koja voli često presadjivanje, pa to treba raditi samo kada se posuda u kojoj se nalazi postane pretesna. Presađivanje je delikatan proces, jer je njen korenov sistem mesnat i krt, pa lako može da se ošteti. Ako se koren slomi, oštećeni deo treba pažljivo odseći oštrim nožem, osušiti i posuti prahom od drvenog uglja pre nego što ga ponovo posadite u novu, hranjivu zemlju.

Streliciju možete razmnožavati deobom bokora ili reznicom korena. Ovaj proces obezbeđuje nove biljke, koje ćete zasaditi u kvalitetnu zemlju kupljenu u cvećari. Međutim, ove nove biljke neće cvetati pre tri do četiri godine, ponekad čak i kasnije.

Cveće strelicije – oduvek simbol lepote

Zbog svoje lepote, strelicija je jedan od najvoljenijih cvetova u svetu hortikulture. U odgovarajućim uslovima, biljka može cvetati od februara ili marta, pa sve do kraja leta. Cveće je obično na vrhu stabljike visoke i do jednog metra. Jedna čašica može da otvori i do osam cvetova, jedan za drugim – prvo narandžaste, pa žute, pa tamno plave boje, stvarajući tako pravi vizuelni spektakl. Ukoliko pupoljci ne žele da se otvore sami, možete pažljivo da ih pomerite rukom i olakšate proces otvaranja cvetova.

Zdravlje biljke i saveti za negu

Da bi vaša strelicija bila zdrava i lepa, potrebno je da joj obezbedite odgovarajuće uslove za rast – dovoljno svetla, toplotu i pažljivo zalivanje. Ove biljke se neće zadovoljiti običnim uslovima, ali ako im pružite ono što im treba, strelicija će vas obradovati svojim cvetovima i postati pravi ukras vašeg doma.

Related Post

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *