Plodovi avokada su danas popularni i lako dostupni, ali su često prilično skupi. Iako je ovo voće egzotično i ukusno, mnogi ljudi ga kupuju kao poseban užitak, bilo za sebe ili za prijatelje. Nakon što pojedemo plod, često ostane krupna jajasta semenka koja ima izgled kao da je lakirana, što je čini veoma zanimljivom. Ova semenka, iako se obično baca, može postati osnova za uzgoj nove biljke kod kuće, u saksiji.
Ako ste ljubitelj avokada i želite da se bavite nečim kreativnim i edukativnim, uzgoj avokada iz semenke može biti odličan projekt. Iako avokado ne raste lako u hladnijim klimatskim uslovima, u zatvorenim prostorima, poput stanova, može da se prilagodi i dobro raste.
Postupak za uzgoj biljke avokada u saksiji je jednostavan, a osim toga, vrlo je zadovoljavajuće posmatrati kako biljka raste iz semenke. Prvi korak je da na gornjem, užem delu semenke napravite tri male rupe. Ove rupe treba da budu dovoljno duboke da u njih možete da zabodete tri čačkalice. Čačkalice će držati semenku u ravnoteži i sprečiti da padne u vodu dok je postavite u čašu.
Zatim, semenku avokada stavite u čašu napunjenu vodom tako da donji deo semenke bude potopljen u vodu, dok gornji deo ostaje iznad nje. Čačkalice će sprečiti da semenka potpuno zaronjava, što omogućava da se polako razvija. Vodite računa da vodu ne menjate često. Umesto toga, samo povremeno dopunjujte vodu, kako bi nivo tečnosti bio konstantan i kako bi ste sprečili isparavanje.
Nakon nekoliko nedelja, na donjem delu semenke će se pojaviti korenčići, dok će na gornjem delu početi da izrastaju listići. Ovaj proces zahteva strpljenje, jer može potrajati nekoliko meseci pre nego što biljka počne da se razvija. Korenov sistem se polako širi, a biljka postepeno raste i postaje sve jača.
Kada se razvije jak korenov sistem i kada biljka počne da raste, možete je presaditi u zemlju. Iako avokado u saksiji neće brzo da naraste u veliko drvo, s vremenom ćete primetiti kako vaša biljka postaje sve lepša i veća. Za najbolje rezultate, izaberite saksiju sa dobrom drenažom, jer avokado ne voli da se koreni u vodi ili u vlažnoj zemlji. Pored toga, avokadu je potrebno puno svetlosti, pa ga postavite na mesto gde može da dobije dovoljno sunca.
Dok avokado raste, važno je da ga redovno zalivate, ali da ne preterate. Ova biljka preferira vlažnu, ali ne previše mokru zemlju. Takođe, povremeno možete prihranjivati biljku kako bi brže rasla i razvijala se.
Iako će za nekoliko godina vaša biljka verovatno biti prelepa i impozantna, treba imati na umu da uzgoj avokada iz semenke obično ne vodi do plodonošenja, jer plodovi avokada uglavnom nastaju kada se biljka gaji iz reznica ili kada je kalemljena. Međutim, uživanje u gledanju biljke koja raste iz „obične“ semenke može biti neverovatno iskustvo.
Uzgajanje avokada u saksiji je sjajan način da se povežete sa prirodom i unesete malo egzotike u svoj dom. Bez obzira na to da li ćete ikada ubrati plodove sa svog drveta, svakako ćete uživati u njegovom ukrasnom karakteru i u tome što ste sami uzgajali ovu jedinstvenu biljku.