Letnje vrućine, uz malo padavina, nisu baš idealne za biljke u vrtu. Iako na temperaturu ne možemo uticati, nedostatak vlage se može nadoknaditi redovnim zalivanjem. Pošto u ovom periodu vrt treba da bude vlažan, potrebno je obratiti pažnju na okopavanje, uklanjanje uvenulih cvetova i zaštitu od bolesti i štetočina.
Tokom letnjih meseci, travnjaku je potrebna redovna nega. Da bi bolje zadržali vlagu u zemljištu, trava se u ovom periodu kosi na veću visinu, oko tri do četiri santimetra. To znači da travnjak treba kositi svakih 10-15 dana. U avgustu ne treba zaboraviti đubrenje. NPK đubrivo se ravnomerno rasipa po celoj površini. Nakon đubrenja sledi zalivanje. Pravilo je da se travnjak zaliva ređe, ali sa više vode. U ranim jutarnjim časovima potrebno je oko 10 litara vode po kvadratu.
Kraj meseca je pogodan za sadnju novih i presadjivanje starih sadnica četinarskih biljaka, jer je to vreme kada biljke usporavaju svoj rast. Pri sadnji treba preferirati sadnice koje su uzgajane u kontejnerima, dok pri presađivanju biljaka sa busenom zemlje oko korena, pripremite rupu koja treba da odgovara širini busena, a da bude dublja dva do tri centimetra. Posle sadnje, neophodno je obilno zalivanje, koje se nastavlja sve do zime.
Nove sadnice ruža mogu se dobiti i leti. Za to je dovoljna procvetala grana, od koje se prave reznice. Ovaj postupak je preporučljiv za sve vrste ruža, osim čajevki. Reznica treba da bude dugačka 10-20 cm, sa tri do četiri dobro razvijena oka. Sa nje se uklanjaju svi listovi, osim gornjeg para. Tako pripremljena reznica zabada se u saksiju koja se pokriva plastičnom folijom i ostavlja na mestu koje je zaštićeno od direktnog sunca. Zimi se mlade biljke štite od hladnoće, a na proleće se presađuju na stalno mesto u vrtu.
Kalemljenje je osnovni način razmnožavanja mnogih drvenastih biljaka, pa i ruža. Pošto su se najbolji rezultati pokazali kalemljenjem na zeleno, najbolje je da se ovaj postupak obavi krajem leta (avgust). U to vreme, podloge koje se uzgajaju iz semena dostižu odgovarajuću debljinu, tj. prečnik korenovog vrata je oko 10 mm. Kora je dovoljno debela, elastična i lako se skida, a rana koja nastaje na podlozi i plemlji će do zime imati dovoljno vremena da zaraste. U ovom periodu, na ruzama se trn lako skida, a okca su dovoljno zrela, što se može zaključiti po izgledu. Postupak koji se primenjuje pri kalemljenju poznat je kao okuliranje.