Zimocvet – Zimska radost u vašem vrtu

Zimocvet – Zimska radost u vašem vrtu

Zimocvet (lat. Chimonanthus praecox) je prelep listopadni grm koji svojim cvetanjem u hladnim zimskim mesecima unosi boje i miris u zimske dane. Iako potiče iz Kine, ova biljka je pronašla svoje mesto u mnogim vrtovima širom sveta, pa tako i u Evropi, gde je prvi put uvedena 1766. godine. Ime Chimonanthus potiče od grčkih reči cheimon (zima) i anthos (cvet), što jasno ukazuje na specifičnost ove biljke – ona cveta upravo tokom zime.

Osnovne karakteristike zimocveta

Zimocvet je grm koji može da dostigne visinu od 2,5 do 4 metra, a svojom šupljom, fontanskom formom stablo podseća na fontanu, sa velikim brojem grana koje se šire u svim pravcima. Uzimajući u obzir da cveta upravo u periodu kada su mnoge druge biljke u mirovanju, zimocvet je izuzetno atraktivan, ne samo zbog svog izgleda, već i zbog mirisa koji širi u zimskom razdoblju. Njegovi cvetovi su mali, sa prečnikom od oko 2,5 cm, svetložute boje, a središnji deo cveta je tamniji, purpurni, što daje posebnu lepotu ovoj biljci. Pored svoje lepotice, cvetovi zimocveta imaju veoma prijatan miris, sličan mirisu žumanca, zbog čega se često koristi u izradi parfema, aromatičnih čajeva, pa čak i u prehrambenoj industriji za pravljenje pikantnih salata.

Uzgajanje i razmnožavanje zimocveta

Zimocvet je biljka koja voli sunčane pozicije i plodno, dobro aerisano zemljište. Najbolje uspeva na mestima koja su zaštićena od jakih vetrova, a znatno je otpornija na niske temperature, čak i do -25 stepeni Celzijusa. Ovaj grm se može gajiti na različitim vrstama zelenih površina, bilo da se odlučite za pojedinačnu sadnju, sadnju u grupama, ili formiranje živih ograda (bordura). On je naročito efektan kada se nalazi u blizini gradskih objekata, jer se u tom slučaju lepo odražava na arhitekturi zgrada, a njegove grane čine zanimljiv vizuelni kontrast.

Zimocvet se može razmnožavati na nekoliko načina. Jedan od najčešćih je sadnja semena, koje se prikuplja tokom proleća (aprila), dok se setva obavlja krajem maja, u hladnim lejama. Klijanci koji izrastu iz semena kasnije se presađuju u kontejnere, a nakon što dostignu odgovarajuće dimenzije, premeste se u staklenike prve godine. Nakon toga, bilje se presađuje na željeno mesto, krajem proleća ili početkom leta, kako bi se izbegla izloženost mladih biljaka kasnijim mrazovima. Takođe, može se koristiti i razmnožavanje reznicama koje se uzimaju tokom leta, u julu i avgustu. U oba slučaja, mlade biljke obično počinju da cvetaju u trećoj ili četvrtoj godini.

Zimocvet u vašem vrtu

Zimocvet je vrlo atraktivan ukrasni grm, koji ne samo da pruža lep izgled tokom zime, već i doprinosi ekologiji, jer je poznat kao medonosna biljka. U hladnim mesecima, njeni mirisni cvetovi privlače pčele i druge insekte, čime se poboljšava biodiverzitet u vašem vrtu. Osim toga, vrlo je prilagodljiv u pogledu orezivanja – tokom zime možete ga oblikovati, pa čak i orezati na visinu od 30 centimetara, čime podstičete rast novih grana. Korektivno orezivanje je preporučljivo svake godine kako bi biljka bila u dobrom stanju i kako bi cvetala u punom sjaju.

Kultivari zimocveta

Osim osnovne vrste Chimonanthus praecox, postoje i kultivari koji imaju specifične karakteristike. Jedan od najpoznatijih je kultivar Grandiflorus, koji se odlikuje većim cvetovima u odnosu na osnovnu vrstu. Ovi cvetovi su žute boje sa kestenastim centrom i mogu biti duži čak do 4,5 cm. Drugi popularni kultivar je Luteus syn. Concolor, koji se odlikuje potpuno žutim cvetovima, što je prava atrakcija u zimskim mesecima.

Zimocvet je biljka koja može uneti mnogo radosti u vaš zimski vrt, i to ne samo svojim cvetanjem, već i svojim mirisom koji osvežava hladne dane. Bilo da ga gajite zbog njegovih dekorativnih vrednosti, medonosnih svojstava ili zbog mogućnosti oblikovanja grana, zimocvet je sjajan izbor za svakog ljubitelja biljaka. Njegova sposobnost da preživi u surovim zimskim uslovima i njegov estetski doprinos učiniće vaš vrt još lepšim i interesantnijim, a miris cvetova će vas podsećati na tople prolećne i letnje dane, čak i u najhladnijim mesecima godine.

Related Post

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *