PREPORUČUJE SE KIŠNICA I ODSTAJALA VODA

PREPORUČUJE SE KIŠNICA I ODSTAJALA VODA

Kako, kada i koliko zalivati biljke je često postavljano pitanje, na koje nema jednostavnog odgovora. Osim vrste biljke, na količinu vode koja im je potrebna utiče i mesto na kojem se nalaze. Na primer, tokom zime, kada su dani kraći i svetlosti je manje, potrebno je smanjiti količinu vode. Međutim, usled suhog vazduha u prostorijama sa grejanjem, biljke često zahtevaju više vode. Isto važi i za biljke koje se nalaze na sunčanoj prozorskoj dasci. Ipak, potrebno je biti oprezan jer se često dešava da biljke stradaju zbog prekomernog zalivanja, a ne zbog suše.

Nema tačno definisanog pravila kako se biljke zalivaju, jer svaka biljka ima svoje specifične potrebe. Međutim, postoji jedno zajedničko pravilo – biljke se ne bi smele zalivati svežom vodom iz česme, odmah nakon što je natočena. Takva voda je obično tvrda, što može izazvati pojavu pega na lišću i ugroziti izgled biljke. Da biste to izbegli, najbolje je da vodu iz vodovoda ostavite da odstoji preko noći u širokoj otvorenoj posudi, nikako u bocama. Na taj način, voda će imati što veći kontakt sa vazduhom i oksidovaće, čineći je pogodnijom za biljke.

Prokuvana voda, kao ni voda iz bojlera, nije preporučljiva za zalivanje biljaka, jer joj nedostaje kiseonik, što može negativno uticati na zdravlje biljke. Zbog toga je najbolje koristiti vodu koja je odstajala nekoliko sati, kako bi se izbegle potencijalne štetne posledice od previše tvrde ili nedovoljno oksidirane vode.

Kada zalivate sobne biljke, preporučuje se da to radite ujutro, jer im je tokom noći potrebno manje vode nego tokom dana. Osim toga, voda koja se koristi za zalivanje treba biti na sobnoj temperaturi, kako bi biljke mogle da je upiju bez stresa. Previše hladna ili previše topla voda može negativno uticati na korenski sistem biljke i usporiti njen rast.

Iako postoje opšti saveti za zalivanje biljaka, uvek je najbolje raspitati se o specifičnim potrebama svake biljke koju kupujete. Neke biljke zahtevaju posebne uslove, pa je važno upoznati se sa njihovim specifičnostima. Na primer, gotovo sve bromelije oblikuju lisnu rozetu koja liči na levak, u kojem skupljaju vodu. Ovaj prirodni način sakupljanja vode treba imitirati i kod sobnih biljaka. Za ove biljke, voda se sipa direktno u „levak“, koji treba biti stalno ispunjen vodom. Zimi, međutim, nije preporučljivo dodavati vodu ako je temperatura ispod 18 stepeni, a zemlja u saksiji ne sme biti suva.

Ukoliko pravilno zalivate biljke, poštujući njihove specifične potrebe, one će rasti zdravo i bujno. Odstajala voda, kišnica i pravilna količina vode u pravo vreme mogu učiniti veliku razliku u njihovom zdravlju. Iako na prvi pogled ovo može izgledati kao sitnica, pravilno zalivanje je ključ za dugoročno očuvanje biljaka i postizanje njihovog optimalnog rasta. Zato uvek obratite pažnju na potrebe vaših biljaka i obezbedite im odgovarajuće uslove za zdrav razvoj.

Related Post

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *