Greška je u zalivanju i izboru mesta: Kako pravilno negovati afričku ljubičicu

Greška je u zalivanju i izboru mesta: Kako pravilno negovati afričku ljubičicu

Afrička ljubičica, poznata i kao sanpaulija, prava je ukrasna biljka koja svojim šarenim cvetovima obeležava svaki prostor. Cvetanje tokom cele godine, sa cvetovima raznih boja, od bele i svetloplave do ružičaste, ljubičaste, pa čak i crvene, pravi je izbor za ljubitelje cveća. Ipak, mnogi se žale da njihova afrička ljubičica ne cveta, iako je ona biljka koja obavezno zahteva posebnu pažnju u negi.

Razlog zašto cvetanje izostaje obično leži u dva faktora: pogrešnom zalivanju i lošem odabiru mesta na kojem biljka boravi. Ako želite da vaša afrička ljubičica svakodnevno oduševljava svojim cvetovima, važno je obratiti pažnju na ove aspekte.

Jedan od najčešćih razloga zašto afrička ljubičica ne cveta je prekomerno ili nepravilno zalivanje. Ova biljka je osetljiva na vlagu, pa je vrlo važno da je zalivate samo kada je zemlja u saksiji potpuno suva. U suprotnom, može doći do truljenja korena, što uzrokuje propadanje biljke. Kada zalivate, koristite vodu sobne temperature i obavezno sipajte je u tacnu ili podlošku ispod saksije. Nikako nemojte direktno zalivati stabljiku ili lišće, jer afrička ljubičica ne podnosi vlagu na svojim listovima. Osim toga, dodavanje tečnog mineralnog đubriva za cvetnice u vodu jednom svaka dva ili tri zalivanja može pomoći biljci da raste zdravije i snažnije.

Drugi faktor koji može uticati na to da afrička ljubičica ne cveta je neprikladno mesto na kojem se nalazi. Ova biljka voli svetlost, ali je vrlo važno da bude zaštićena od direktnih sunčevih zraka. Ako je previše izložena suncu, može doći do oštećenja na njenim listovima i cvetovima. Idealno je smestiti afričku ljubičicu na mesto koje je dovoljno osvetljeno, ali da ne bude direktno izloženo sunčanim zracima. Mesta blizu prozora, naročito na severnoj strani, obično su savršena za ovu biljku, jer će dobiti dovoljno svetlosti, a neće biti izložena previše jakim sunčevim zracima.

Afrička ljubičica je takođe vrlo lako razmnožava. Da biste to uradili, potrebno je odseći zdrav, zeleni list sa stabljikom dugačkom oko 1 do 1,5 santimetara. Zatim ga posadite u mešavinu peska i treseta. Ovaj postupak je jednostavan, ali morate biti strpljivi jer će novi mladi listovi početi da izrastaju za nekoliko nedelja. U roku od tri meseca, biljka će imati dovoljno izraslih korena i lišća, a možete je presaditi u manju saksiju prečnika 9-10 santimetara. Ovo je odličan način za produžavanje života biljke i za širenje kolekcije.

Uz pravu negu, afrička ljubičica može da bude prava zvezda u vašem domu. Pravilno zalivanje, odabir odgovarajućeg mesta i pažljivo razmnožavanje učiniće da ova biljka i dalje bude jedan od najlepših ukrasa vašeg prostora. Ne zaboravite da ljubav i pažnja koje posvetite svojoj biljci odražavaju njenu lepotu i zdravlje.

Related Post

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *