Postoje jednostavni načini za zalivanje cveća koje mogu koristiti uzgajivači kada idu na duži put, a nemaju kome da povere svoje cveće. U ovom tekstu ćemo vam predstaviti tri lako primenljiva načina koji se preporučuju amaterima-uzgajivačima cveća. Osnovni princip svih ovih metoda je da voda postepeno prolazi i snabdeva korenje biljaka u saksijama.
Za zalivanje svake biljke koristi se savijena cevčica, koja je ispunjena vodom, tako da u njoj nema mehurića vazduha. Donji otvor cevčice zatvara se vatom i stavlja u posudu sa vodom. Gornji otvor, koji je u zemlji, u saksiji, zatvara se gazom koja treba da ima veliku dodirnu površinu sa zemljom i da čvrsto zaptiva cevčicu, čime se sprečava ulazak vazduha.
Cveće se može zalivati i uz pomoć uvrtnog zavoja. Jedan kraj zavoja je u vodi, a drugi u zemlji. Najbolje je da zavoj bude od cevčice od gume ili plastike, jer će to sprečiti gubitak vode pri njegovom savijanju. U oba slučaja možete lako kontrolisati doticanje vode podizanjem ili spuštanjem saksije u odnosu na nivo vode.
Saksije se postavljaju u veći podmetač, u kojem je naopačke stavljena tegla ili boca napunjena vodom. Zapremina može biti od pola do dvadeset litara. Za regulisanje nivoa vode u podmetaču, odnosno u saksiji, koriste se postolja različitih visina.
Ovaj način zalivanja je efikasan ako je cveće posađeno u glinene saksije. Ako koristite plastične ili nepropusne glinene saksije, kroz drenažne otvore treba uviti fitilje od staklene vune ili gaze. Preko fitilja će voda dospeti do biljaka. Takođe, kako bi se omogućilo prozračivanje, potrebno je napraviti nekoliko otvora na saksiji iznad nivoa vode.
Kako biste smanjili gubitak vode tokom dužeg odsustva, podmetač treba pokriti polietilenskom folijom. Pri tome napravite otvore za saksiju i bocu. Biljka ne sme da bude izložena suncu, jer bi to moglo pregrejati korenje.
U Zapadnoj Evropi možete kupiti uređaj pod nazivom „hidrotank“, koji funkcioniše na istom principu. Sastoji se od cilindra s otvorom sa strane i podmetača. Kapacitet cilindra varira od pola do sto litara. Nivo vode se reguliše okretanjem cilindra oko ose. Na cilindru je ucrtana skala sa podeocima, kako bi bilo lakše pratiti nivo vode.
Cilindar se puni vodom i stavlja na podmetač. Voda ističe u podmetač sve dok nivo ne dostigne gornji rub otvora, čime se sprečava ulazak vazduha. Kada nivo vode opadne zbog isparavanja ili uzimanja iz korena biljaka, voda ponovo dotiče, održavajući stalno isti nivo. Ovaj proces se ponavlja sve dok se nivo u cilindru i podmetaču ne izjednači. Kada do toga dođe, treba dopuniti cilindar. Ove metode mogu se koristiti za više saksija odjednom.